Spokój, spokój, aż tu nagle wielkie poruszenie! Spokojne życie naszej wspólnoty parafialnej ulega nagłemu przyspieszeniu. W niedzielę, 14 maja o godzinie 19.30 gromadzimy się na modlitewnym czuwaniu przed kościołem, oczekując przyjazdu figury Wodza Niebiańskich Zastępów – św. Michała Archanioła. Nagle dociera do na informacja, że Michał Archanioł dojedzie z opóźnieniem. W jeszcze większym skupieniu i napięciu rozpoczynamy mszę św. o godzinie 20.00, której przewodniczy jeden z ojców Michalitów. Ojciec wprowadza nasz w ten wyjątkowy czas łaski, jakim jest nawiedzenie naszej parafii przez figurę św. Michała Archanioła. Wreszcie po mszy św. figura dotarła. Ogromna radość, poruszenie i błysk fleszów z aparatów. Następuje uroczyste wniesienie figury do kościoła o raz nałożenie korony Wodzowi Aniołów. Potem cisza, skupienie i modlitwa indywidualna. Można nawet dotknąć figury i prosić świętego Michała Archanioła o pomoc w codziennej walce z Szatanem.

Scenariusz nawiedzenia jest zazwyczaj taki sam: msze św. i nabożeństwa z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów oraz błogosławieństwem osób chorych, starszych i dzieci, godzinki ku czci św. Michała Archanioła, wieczór ze św. Michałem Archaniołem oraz akt poświęcenia się Michałowi Archaniołowi. Jest także możliwość przyjęcia szkaplerza św. Michała Archanioła, który wiąże się z deklaracją codziennego odmawiania egzorcyzmu prostego „Święty Michale Archaniele, broń nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną …” Autorem tej szczególnej modlitwy jest papież Leon XIII, który inwokację do św. Michała Archanioła napisał pod wpływem przerażającego widzenia demonów, które gromadziły się nad Rzymem, aby go osaczyć.

Figura Michała Archanioła wykonana została w roku 1507 przez rzeźbiarza Andreo Contucciego zwanego Sansovino. Przedstawia Księcia wojsk niebieskich w stroju legionisty rzymskiego, pod którego stopami leży pokonany Szatan. Pomysłodawcą stworzenia figury był kard. Antonio z Monte San Savino. Sanktuarium św. Michała Archanioła powstało na Górze Gargano w południowej Italii na pamiątkę objawień archanielskich, jakie miały tam miejsce w końcu V wieku. Jest to jedyna świątynia na świecie nie poświęcona ludzką ręką. Do dziś przybywają tam rokrocznie miliony pielgrzymów. Miejsce to zasłynęło łaskami, które można tam wyprosić.

Michał Archanioł swoim imieniem głosi chwałę i moc Boga. Imię Michał znaczy „Któż jak Bóg!”. Zarówno w tradycji żydowskiej jak i tradycji chrześcijańskiej jest pierwszym i najważniejszym spośród aniołów. W Piśmie Świętym Starego Testamentu nazywany jest „księciem anielskim” i „wielkim księciem”. W Tradycji żydowskiej Archanioł Michał jest pośrednikiem pomiędzy Panem Bogiem i ludźmi. W Piśmie Świętym Starego Testamentu wraz z Archaniołem Gabrielem miał odwiedzić Abrahama, zapowiedzieć mu przyszłe narodziny a później nie pozwolić złożyć ofiary z syna Izaaka.

Figura gościła w naszej parafii do wtorku, 16 maja. Po uroczystej mszy św. Michał Archanioł został przeniesiony do samochodu – kaplicy, którym odjechał nawiedzać kolejne miejscowości i wspomagać ich mieszkańców w walce ze złem.

f2_n f1_n